Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohony komety Catalina

Uznání a copyright: José J. Chambó

Pro triedry se nabízí novoroční podívaná, jak se kometa Catalina (C/2013 US10) začátkem roku 2016 na předúsvitové obloze pohybuje kolem jasné hvězdy Arcturus, alfa Pastýře. Ovšem tato teleskopická mozaika z 21. prosince sleduje pěkné ohony této komety v zorném poli širokém až 10 úplňků. Na pozadí souhvězdí Panny jsou rozesety vzdálené galaxie a slabé hvězdy. Kometární dráhu sleduje prachový ohon Cataliny, který se rozevírá vlevo dole. Iontový ohon směřuje doprava nahoru, pryč od Slunce které ho čechrá slunečním větrem. Tento návštěvník z Oortova mračna, který je vidět vedle hvězd oje Velkého vozu, se 17. ledna přiblíží k Zemi až na 110 miliónů kilometrů.

Štítky: Kometa Catalina, C/2013 US10


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »