Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohony komety Catalina

Uznání a copyright: José J. Chambó

Pro triedry se nabízí novoroční podívaná, jak se kometa Catalina (C/2013 US10) začátkem roku 2016 na předúsvitové obloze pohybuje kolem jasné hvězdy Arcturus, alfa Pastýře. Ovšem tato teleskopická mozaika z 21. prosince sleduje pěkné ohony této komety v zorném poli širokém až 10 úplňků. Na pozadí souhvězdí Panny jsou rozesety vzdálené galaxie a slabé hvězdy. Kometární dráhu sleduje prachový ohon Cataliny, který se rozevírá vlevo dole. Iontový ohon směřuje doprava nahoru, pryč od Slunce které ho čechrá slunečním větrem. Tento návštěvník z Oortova mračna, který je vidět vedle hvězd oje Velkého vozu, se 17. ledna přiblíží k Zemi až na 110 miliónů kilometrů.

Štítky: Kometa Catalina, C/2013 US10


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »