Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světla novoroční oblohy

Uznání a copyright: Gill Fry

Střední geomagnetická bouře, kterou vyvolal dopad výtrysku koronální hmoty (CME) na Silvestra, včera ve vysokých šířkách planety Země rozzářila na oslavu záři světel na obloze. Na novoročním nebi jsou nad jižním obzorem nad městem Morgiana na jihozápadě státu Victoria v Austrálii zachyceny červené záclony jižní polární záře. Pochopitelně, že jsou vidět i trvanlivější perly jižní oblohy. Vlevo je jižní Mléčná dráha, alfa a beta Centauri a jasné hvězdy Jižního kříže. Větve velkého stromu v popředí v siluetě probíhají přes satelitní galaxie Mléčné dráhy, Velký a Malý Magellanův oblak. Ta jasná hvězda poblíž konců větví vpravo je Achernar. Achernar je alfa hvězdou souhvězdí Eridanus, a někdy se o ní mluví jako o jižním konci řeky.

Štítky: Mléčná dráha, Polární záře, Lmc, Smc


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »