Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světla novoroční oblohy

Uznání a copyright: Gill Fry

Střední geomagnetická bouře, kterou vyvolal dopad výtrysku koronální hmoty (CME) na Silvestra, včera ve vysokých šířkách planety Země rozzářila na oslavu záři světel na obloze. Na novoročním nebi jsou nad jižním obzorem nad městem Morgiana na jihozápadě státu Victoria v Austrálii zachyceny červené záclony jižní polární záře. Pochopitelně, že jsou vidět i trvanlivější perly jižní oblohy. Vlevo je jižní Mléčná dráha, alfa a beta Centauri a jasné hvězdy Jižního kříže. Větve velkého stromu v popředí v siluetě probíhají přes satelitní galaxie Mléčné dráhy, Velký a Malý Magellanův oblak. Ta jasná hvězda poblíž konců větví vpravo je Achernar. Achernar je alfa hvězdou souhvězdí Eridanus, a někdy se o ní mluví jako o jižním konci řeky.

Štítky: Mléčná dráha, Polární záře, Lmc, Smc


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »