Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světla novoroční oblohy

Uznání a copyright: Gill Fry

Střední geomagnetická bouře, kterou vyvolal dopad výtrysku koronální hmoty (CME) na Silvestra, včera ve vysokých šířkách planety Země rozzářila na oslavu záři světel na obloze. Na novoročním nebi jsou nad jižním obzorem nad městem Morgiana na jihozápadě státu Victoria v Austrálii zachyceny červené záclony jižní polární záře. Pochopitelně, že jsou vidět i trvanlivější perly jižní oblohy. Vlevo je jižní Mléčná dráha, alfa a beta Centauri a jasné hvězdy Jižního kříže. Větve velkého stromu v popředí v siluetě probíhají přes satelitní galaxie Mléčné dráhy, Velký a Malý Magellanův oblak. Ta jasná hvězda poblíž konců větví vpravo je Achernar. Achernar je alfa hvězdou souhvězdí Eridanus, a někdy se o ní mluví jako o jižním konci řeky.

Štítky: Mléčná dráha, Polární záře, Lmc, Smc


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »