Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aurora Australis

Uznání a copyright: Robert Schwarz (South Pole Station)

Koncem minulého měsíce na noční obloze po celé Zemi neustále tančila intenzivní mihotavá světla, jak je zde vidět nahoře na geografickém jižním pólu planety. Úžasnou podívanou na polární záře způsobil výtrysk koronální hmoty, který se odehrál pár dnů před jeho dopadem do magnetosféry, kdy začala rozsáhlá geomagnetická bouře. Těch šest panelů rybím okem pořídila digitální kamera s baterií ve vyhřívané krabici, která kameru chránila před okolní teplotou -68C za dlouhé zimní noci. Kolem obzoru jsou astronomické observatoře na jižním pólu, zatímco za jižní polární září (Aurora Australis) se prostírají hvězdy jižní Mléčné dráhy.

Štítky: Polární záře, Jižní pól, Cme


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »