Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdnatá noc nad Islandem

Uznání: Stephane Vetter (Nuits sacrees); Rollover Annotation: Judy Schmidt

Za některých nocí je obloha tou nejlepší podívanou ve městě. Tu noc, nejen že obloha byla tou nejlepší podívanou, ale kompozitní snímek této oblohy také vyhrál mezinárodní soutěž krajinářské astrofotografie. Na vítězném snímku, který byl pořízen v roce 2011, je vidět největší ledovcové jezero na Islandu, Jökulsárlón. Fotograf zkombinoval 6 expozic nejenom dvou zelených aurorálních prstenců, ale i jejich odrazů od klidného jezera. Na vzdálené obloze je v pozadí vidět pás naší Galaxie Mléčná dráha a Galaxie v Andromedě. Silný výtrysk koronální hmoty ze Slunce tehdy vyvolal polární záře, které byly vidět hluboko na jihu, až ve Wisconsinu v USA. Sluneční aktivita minulý týden vyústila do polárních září v několika minulých dnech.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Polární záře, Iceland, Koronální výtrysk hmoty, Mouse over


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »