Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Země z družice Lunar Reconnaissance Orbiter

Uznání: NASA/GSFC/Arizona State U./Lunar Reconnaissance Orbiter

Na Měsíci Země nikdy nevychází, ani nezapadá. Pokud byste byli na povrchu Měsíce, tak byste Zemi viděli jen viset na obloze. To proto, že Měsíc vždycky přivrací k Zemi stejnou stranu. Z toho důvodu je zvláštní, že na tomto obrázku Země nad měsíčním okrajem zapadá. To proto, že tento snímek byl pořízen z družice Měsíce, přesněji z LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter). LRO obíhá Měsíc natolik rychle, že se Země jeví znovu zapadat asi každé dvě hodiny. Na snímku je vidět jeden takový západ Země asi před třemi měsíci. Naproti tomu z povrchu Země je vidět západ Měsíce asi jednou za den a hlavním důvodem je otáčení Země. Družice LRO byla vypuštěna v roce 2009, vytvořila podrobnou třírozměrnou mapu povrchu Měsíce a také pátrala na Měsíci po vodě a možných vhodných místech pro přistání budoucích kosmonautů.

Přednášky APOD zdarma: Editor bude přednášet nadcházející víkend ve Filadelfii a New York City.

Štítky: Earthrise, LRO, Měsíc


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »