Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Laguna ve světle vodíku, síry a kyslíku

Uznání a copyright: John Nemcik

Majestátní mlhovinu Laguna vyplňuje horký plyn a je domovem mnoha mladých hvězd. Mlhovina Laguna měří 100 světelných let a při vzdálenosti pouhých 5000 světelných let je tak velká a jasná, že ji lze v souhvězdí Střelce (Sagittarius) uvidět i bez dalekohledu. Mnoho jasných hvězd, které jsou vidět, pochází z otevřené hvězdokupy NGC 6530, která v mlhovině vznikla teprve před několika milióny let. Tato velká mlhovina, též známá jako M8 nebo NGC 6523, se nazává Laguna díky pásu prachu, který je vidět vpravo od středu otevřené hvězdokupy. Snímek byl pořízen ve světle emitovaném vodíkem (je vidět v hnědé), sírou (v červené) a kyslíkem (v modré barvě) a je vidět ve zvýrazněných barvách. Nově zpracované panoráma M8 zachycuje úhlově dvojnásobek úplňku. V mlhovině Laguna nadále vznikají hvězdy, jak o tom svědčí mnohé globule.

Delegáti sjezdu AAS: Místní schůze APOD je ve středu ve 14:15.

Štítky: M8, Lagoon Nebula, Emisní mlhovina


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »