Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Komety a jasná hvězda

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Tato příhodná, teleskopická mozaika ze dvou snímků zabírá na pozemské předúsvitové obloze asi 10 úplňků. U horního okraje obrazu pořízeného na začátku roku z Tenerife na Kanárských ostrovech je slabá koma a ohon komety Borrelly (P/19). Jádro komety Borrelly, která má oběžnou dobu 7 let, dostalo na začátku 21. století návštěvu od sondy Deep Space 1 s iontovým pohonem. Dole je vidět brilantní hvězda Arcturus (alfa Pastýře) a kometa Catalina (C/2013 US10), která poprvé přilétla z Oortova mračna. Žlutavý ohon komety Catalina sahá doprava a dolů. Komplexní iontový ohon komety, čechraný slunečním větrem a bouřemi, míří nahoru doprava přes většinu zorného pole. Je pozoruhodné, že jedna z 30 sekundových expozic také zachytila stopu jasného meteoru, který letí doleva mezi kometou a jasnou hvězdou.

Štítky: Kometa, C/2013 us1, P/19, Catalina, Borrelly


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »