Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Komety a jasná hvězda

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Tato příhodná, teleskopická mozaika ze dvou snímků zabírá na pozemské předúsvitové obloze asi 10 úplňků. U horního okraje obrazu pořízeného na začátku roku z Tenerife na Kanárských ostrovech je slabá koma a ohon komety Borrelly (P/19). Jádro komety Borrelly, která má oběžnou dobu 7 let, dostalo na začátku 21. století návštěvu od sondy Deep Space 1 s iontovým pohonem. Dole je vidět brilantní hvězda Arcturus (alfa Pastýře) a kometa Catalina (C/2013 US10), která poprvé přilétla z Oortova mračna. Žlutavý ohon komety Catalina sahá doprava a dolů. Komplexní iontový ohon komety, čechraný slunečním větrem a bouřemi, míří nahoru doprava přes většinu zorného pole. Je pozoruhodné, že jedna z 30 sekundových expozic také zachytila stopu jasného meteoru, který letí doleva mezi kometou a jasnou hvězdou.

Štítky: Kometa, C/2013 us1, P/19, Catalina, Borrelly


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »