Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vysokoenergetická Andromeda

Uznání: NASA, JPL-Caltech, GSFC, NuSTAR, GALEX,

Zhruba 2,5 miliónů světelných let vzdálená Galaxie v Andromedě, též známá jako M31, je co se velkých galaxií týká hned vedle. Na vloženém skanu jsou obrazová data s dosud nejlepším vysokoenergetickým rentgenovým pohledem z družicového dalekohledu NASA NuSTAR (Nuclear Spectrosopic Telescope Array) naší velké sousední spirální galaxie a je tam vidět asi 40 extrémních zdrojů rentgenového záření, rentgenové dvojhvězdy, které obsahují černou díru nebo neutronovou hvězdu, která obíhá s více obvyklou hvězdnou složkou. Jak velká galaxie v Andromedě, tak naše vlastní Mléčná dráha jsou nejhmotnějšími členy místní skupiny galaxií. Andromeda je dostatečně blízko na to, aby dalekohled NuSTAR mohl podrobně prozkoumat její rentgenové dvojhvězdy a porovnat je s našimi vlastními. Snímek Galaxie v Andromedě na pozadí pořídila v ultrafialovém světle družice GALEX (Galaxy Evolution Explorer).

Štítky: M31, Rentgenový, Binary, Neutronová hvězda, Černá díra


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »