Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jádro komety Borrelly

Uznání a Copyright: Deep Space 1 Team, JPL, NASA

Jak vypadá jádro komety? Kvůli zodpovězení této otázky inženýři NASA řídili stárnoucí sondu nehostinným prostředím daleké komety a dokonce předpokládali, že i když by fragmenty komety sondu poškodily, tak má smysl riskovat. Sonda Deep Space 1 ale přežila. Na snímku nahoře je nejpodrobnější vůbec kdy pořízený snímek kometárního jádra pořízený v sobotu a zveřejněný včera NASA. Jádro komety Borrelly je dlouhé asi 10 kilometrů a jsou na něm zjevně hory, poruchy, brázdy, hladké roviny a materiály velmi odlišné odrazivosti. Zdá se, že Slunce odpařuje lehký materiál poblíž středu do komy plynu a prachu, jenž dominuje na vzdálených snímcích komet. Doposud pocházely nejlepší snímky kometárního jádra ze sondy Giotto vypravené ke kometě Halley v roce 1986. Tyto snímky přidaly vítaný podklad pro pochopení historie Sluneční soustavy a k přesné předpovědi změn jasnosti notoricky nestálých komet.

Štítky: Comet Borrelly, Deep Space 1


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »