Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pod měsíčním povrchem byl zjištěn vodní led

Uznání: I. Mitrofanov et al., LCROSS, LRO, NASA

Je na Měsíci pro budoucí astronauty dost vody? Tato otázka má důležité důsledky, pokud chce mít lidstvo z Měsíce příští základnu. Při hledání odpovědi vědci minulý rok navedli družici Měsíce LCROSS k dopadu do trvale zastíněného kráteru poblíž měsíčního jižního pólu. Nové analýzy následného mraku po dopadu do kráteru Cabeus ukazují na více vody, než se dříve myslelo, možná kolem 6 procent. Kromě toho, přístroj na samostatné družici LRO, který měří neutrony, ukazuje dokonce ještě větší měsíční prostory, většina ani dokonce není trvale zastíněná, které mohou obsahovat významné množství zmrzlé vody v půdě. Modré oblasti na snímku nahoře z družice LRO ve falešných barvách ukazují na přítomnost půdy, která je relativně bohatá na vodík, o kterém se předpokládá, že souvisí s podpovrchovým vodním ledem. Červené oblasti jsou naopak nejspíše suché. Poloha měsíčního jižního pólu je na snímku digitálně vyznačena. Stále není známo, jak jsou ledové krystaly hluboko pod povrchem, stejně jako se neví, jak obtížné bude led těžit a čistit na pitnou vodu.

Štítky: Měsíc, Voda, Cabeus crater


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »