Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavá písečná duna na Marsu

Uznání: NASA/JPL-Caltech

Co dělá tak tmavá písečná duna na Marsu? Robotické vozítko Curiosity organizace NASA se snaží najít odpověď a koná vůbec první výzkum aktivní písečné duny zblízka na jiné planetě. Tato duna se jmenuje Namib, písek tvoří kopec vysoký 4 metry a spolu s dalšími Bagnoldovými dunami se nachází na severozápadním úbočí Mount Sharp. Snímek z minulého měsíce je kvůli přehlednosti horizontálně komprimován. Vítr způsobuje postup duny rychlostí asi metr za rok po světlém podloží a vlevo je vidět větrem foukaný písek. Vpravo dole je vidět část samotného vozitka Curiosity. Vozítko Curiosity v minulých dnech nabralo trochu tmavého písku k podrobné analýze. Po dalším výzkumu Bagnoldových dun má Curiosity pokračovat ve své cestě na 5 kilometrů vysokou horu Mount Sharp, což je centrální vrcholek velkého kráteru, kde vozítko velikosti osobního automobilu přistálo.

Štítky: Mars, Vozítko Curiosity, Písečná duna


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »