Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a globule v mlhovině Běžící kuře

Uznání a copyright: Martin Pugh

Z vajec tohoto obrovského kuřete mohou vzniknout hvězdy. Emisní mlhovina, která je vidět vybarvená vědecky přiřazenými barvami, je sice katalogizována jako IC 2944, ale je také kvůli svému vnějšímu tvaru známa jako mlhovina Běžící kuře. Nahoře obrázku jsou malá, tmavá molekulární mračna, která jsou bohatá na neprůhledný kosmický prach. Podle svého objevitele se nazývají Thackeraovy globule a jejich "vejce" jsou potenciálními místy gravitačních kondenzací nových hvězd, ovšem kdoví, zda nezaniknou, jelikož je rychle eroduje intenzivní radiace blízkých mladých hvězd. Tyto hmotné a energetické hvězdy tvoří spolu s spolu s různorodými oblastmi zářícího plynu a prachu otevřenou hvězdokupu Collinder 249. Tento pěkný kout oblohy měří v odhadované vzdálenosti 6000 světelných let asi 60 světelných let.

Štítky: Globules, IC 2944, Star-formation


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko

Další informace »