Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proxima Centauri: Nejbližší hvězda

Uznání: ESA/Hubble & NASA

Má hvězda nejbližší našemu Slunci planety? Nikdo neví, ale nyní budete moci sledovat časté zprávy o novém hledání, ke kterému dojde v několika prvních letošních měsících. Nejbližší hvězda Proxima Centauri je nejbližším členem hvězdné soustavy Alfa Centauri. Světlu to k nám z Proximy Centauri trvá jen 4,24 roku. Ta malá červená hvězda, která je na snímku z Hubblova kosmického dalekohledu vidět ve středu, je tak slabá, že byla objevena teprve v roce 1915 a je vidět pouze dalekohledem. Difrakční paprsky ve tvaru X kolem Proximy Centauri pochází od dalekohledu a v pozadí je vidět několik hvězd pozadí z naší Galaxie Mléčné dráhy. Nejjasnější hvězda v této soustavě, Alfa Centauri, se dosti podobá našemu Slunci a byla známa tak dlouho, co je psaná historie a je třetí nejjasnější hvězdou noční oblohy. Soustava Alfa Centauri je vidět především z jižní polokoule Země. Evropská jižní observatoř minulý týden spustila projekt Světlá červená tečka a začíná zkoumat slabé změny u Proximy Centauri, zda by mohly pocházet od nějaké planety, možná planety velikosti Země. I když se nedá čekat, že bychom na planetě kolem Proximy Centauri našli moderní civilizaci, tak její blízkost by lidstvu s nimi umožnila komunikaci.

#PaleRedDot : Sledujte hledání planety kolem Proximy Centauri v projektu Světlá červená tečka.

Štítky: Planety, Proxima centauri, Exoplanets


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »