Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed infračerveně

Uznání: 2MASS Project, UMass, IPAC/Caltech, NSF, NASA

Střed naší Galaxie je rušným místem. Ve viditelném světle je střed Galaxie většinou zahalen neprůhledným prachem. V infračerveném světle ovšem prach září více a zakrývá méně, takže na této fotografii umožňuje tak zachytit téměř milión hvězd. Střed Galaxie samotné je vidět vlevo a nachází se asi 30 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Galaktickou rovinu naší Galaxie Mléčné dráhy, tedy rovinu ve které obíhá i naše Slunce, lze identifikovat uhlopříčným pásem prachu. Světlo absorbující zrnka prachu vznikají v atmosférách chladných hvězd, červených obrů, a narůstají do molekulárních mračen. Oblast, která bezprostředně obklopuje střed Galaxie, jasně září na radiových vlnách i vysokoenergetickým zářením, a považuje se za místo s velkou černou dírou.

Sleduje APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený, Prach


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc den před první čtvrtí

Další informace »