Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed napříč infračerveným světlem

Uznání: 2MASS Project, UMass, IPAC/Caltech, NSF, NASA

Střed naší Galaxie ve viditelném světle zakrývají prachová mračna, která spolu s hvězdami rotují v galaktické rovině. V tomto století byly ale vyvinuty senzory, které dokázaly detekovat světlo červenější, než to které mohou vidět lidé a toto světlo se nazývá infračervené. Snímek nahoře ukazuje, jak vypadá galaktický střed ve třech postupně červenějších pásech blízkého infračerveného světla. Snímek je výsledkem digitální kombinace údajů, které nedávno pořídily galaktické přehlídky 2MASS a MSX. V blízkém infračerveném světle (zobrazeném modře) je prach méně neprůhledný a tak se staly viditelnými předtím zahalení červení obři. Ve střední infračerveném světle (zobrazeném červeně) jasně září samotný prach, ale umožňuje nám tak velice blízký pohled na náš bouřlivý a tajemný galaktický střed.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Infračervený


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »