Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na M106

Uznání a copyright: Fabian Neyer

V centru tohoto galaxiemi vyplněného kosmického pohledu je velká, jasná, krásná spirální galaxie Messier 106. Dva stupně široké teleskopické zorné pole je v dobře trénovaném souhvězdí Honících psů (Canes Venatici) u oje Velkého vozu. M106 je též známa jako NGC 4258, měří asi 80 000 světelných let, je 23,5 miliónů světelných let daleko a je největším členem Kupy galaxií Canes II. Na dosti vzdálenou galaxii je vzdálenost k M106 dobře známa, zvláště proto, že ji lze přímo měřit sledováním maserového záření této galaxie, čili mikrovlné laserové emise. Přírodní MASER se vyskytuje velice vzácně, takovou emisi způsobují molekuly vody v molekulárních mračnech, která obíhají jádro aktivní galaxie. Další výrazná spirální galaxie, která je na této scéně z boku vidět je NGC 4217, vpravo dole pod M106. Vzdálenost k NGC 4217 je známa s mnohem menší přesností, odhaduje se na 60 miliónů světelných let.

Štítky: M106, Ngc4258, Maser, Spirální galaxie, Ngc4248, Ngc4217


41. vesmírný týden 2025

41. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 10. do 12. 10. 2025. Měsíc je počátkem týdne v úplňku a na konci týdne přestává být vidět na večerní obloze. To umožní lepší viditelnost dvou komet, jejichž nástup na večerní oblohu s nadějí očekáváme. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) bude vidět zatím jen dalekohledem a trochu obtížněji, ale snad také menším dalekohledem, by mohla být vidět i C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc a bude v konjunkci s Měsícem. Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je poměrně aktivní a opět nastaly slabé polární záře. V plánech startů raket nyní figuruje výhradně Falcon 9 s telekomunikačními družicemi Starlink a Kuiper. Sto let od narození by oslavil významný český astronom Miroslav Plavec.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 A6 (Lemmon) Koláž

Jde o koláž mnoha snímků, datumy jsou vepsané přímo do fotek. Jde o mix záběrů z astromodifikovaného Canonu 60D, 200 mm F2.8 USM II (Crop) + Seestaru S50. Comet aligned v Pixinsight a další post produkce klasická pro komety. Vyhradil jsem si na ní prakticky všechny jasné noci. Překvapením byla trhlina v oblačnosti trvající asi 1,5 hodiny v noci na 7.10, kdy se po úmorné práci podařilo kometu z dat vydolovat. Situaci značně komplikoval Měsíc. Zajímavostí je nedaleká galaxie NGC 3180.

Další informace »