Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Wright Mons barevně

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Na vloženém snímku, který byl pořízen při průletu sondy New Horizons kolem Pluta v červenci 2015, je vidět rozlehlá hora, neformálně nazvaná Wright Mons, která je asi 150 kilometrů široká a 4 kilometry vysoká s širokou a hlubokou depresí na vrcholu. Rozlehlé hory s vrcholovými krátery lze najít ve Sluneční soustavě kdekoliv, třeba velkou štítovou sopku Mauna Loa na Zemi nebo obrovský Olympus Mons na Marsu. Vědci z týmu New Horizons zaznamenali výraznou podobnost Wright Mons na Plutu a nedaleké Piccard Mons, s velkými štítovými sopkami, což naznačuje že obě hory jsou obří kryovulkány, kde kdysi z vnitřku chladného vzdáleného světa vyhřezl roztavený led. Wright Mons na zmrzlé trpasličí planetě by mohl být největší sopkou ve vnější Sluneční soustavě. Jelikož se na jeho svazích dá identifikovat pouze jediný impaktní kráter, tak se dá předpokládat, že Wright Mons byl aktivní v historii Pluta zcela nedávno. Na barevném snímku s nejvyšším rozlišením je vidět červený materiál řídce rozesetý po celé oblasti.

Štítky: Pluto, Wright mons, Sopka, Cryovolcano


45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko 10.11.2024

Slnko 10.11.2024

Další informace »