Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Wright Mons barevně

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Na vloženém snímku, který byl pořízen při průletu sondy New Horizons kolem Pluta v červenci 2015, je vidět rozlehlá hora, neformálně nazvaná Wright Mons, která je asi 150 kilometrů široká a 4 kilometry vysoká s širokou a hlubokou depresí na vrcholu. Rozlehlé hory s vrcholovými krátery lze najít ve Sluneční soustavě kdekoliv, třeba velkou štítovou sopku Mauna Loa na Zemi nebo obrovský Olympus Mons na Marsu. Vědci z týmu New Horizons zaznamenali výraznou podobnost Wright Mons na Plutu a nedaleké Piccard Mons, s velkými štítovými sopkami, což naznačuje že obě hory jsou obří kryovulkány, kde kdysi z vnitřku chladného vzdáleného světa vyhřezl roztavený led. Wright Mons na zmrzlé trpasličí planetě by mohl být největší sopkou ve vnější Sluneční soustavě. Jelikož se na jeho svazích dá identifikovat pouze jediný impaktní kráter, tak se dá předpokládat, že Wright Mons byl aktivní v historii Pluta zcela nedávno. Na barevném snímku s nejvyšším rozlišením je vidět červený materiál řídce rozesetý po celé oblasti.

Štítky: Pluto, Wright mons, Sopka, Cryovolcano


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »