Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Wright Mons barevně

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Na vloženém snímku, který byl pořízen při průletu sondy New Horizons kolem Pluta v červenci 2015, je vidět rozlehlá hora, neformálně nazvaná Wright Mons, která je asi 150 kilometrů široká a 4 kilometry vysoká s širokou a hlubokou depresí na vrcholu. Rozlehlé hory s vrcholovými krátery lze najít ve Sluneční soustavě kdekoliv, třeba velkou štítovou sopku Mauna Loa na Zemi nebo obrovský Olympus Mons na Marsu. Vědci z týmu New Horizons zaznamenali výraznou podobnost Wright Mons na Plutu a nedaleké Piccard Mons, s velkými štítovými sopkami, což naznačuje že obě hory jsou obří kryovulkány, kde kdysi z vnitřku chladného vzdáleného světa vyhřezl roztavený led. Wright Mons na zmrzlé trpasličí planetě by mohl být největší sopkou ve vnější Sluneční soustavě. Jelikož se na jeho svazích dá identifikovat pouze jediný impaktní kráter, tak se dá předpokládat, že Wright Mons byl aktivní v historii Pluta zcela nedávno. Na barevném snímku s nejvyšším rozlišením je vidět červený materiál řídce rozesetý po celé oblasti.

Štítky: Pluto, Wright mons, Sopka, Cryovolcano


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »