Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Infračervený portrét Velkého Magellanova mračna

Uznání: ESA / NASA / JPL-Caltech / STScI

Tímto infračerveným portrétem Velkého Magellanova mračna, satelitní galaxie naší Mléčné dráhy, se vlní mračna kosmického prachu. Pozoruhodný kompozitní obraz z Herschelovy kosmické observatoře a ze Spitzerova kosmického dalekohledu ukazuje, že sousední trpasličí galaxii vyplňují prachová mračna, která se podobají prachu v rovině Mléčné dráhy samotné. Teplota prachu může sloužit ke stopování hvězdotvorné aktivity. Data ze Spitzera v modré barvě ukazují na teplý prach zahřívaný mladými hvězdami. Přístroje z Herschela získaly údaje, které jsou zde vidět v červené a zelené barvě, které ukazují emisi prachu z chladnějších mezilehlých oblastí, kde vznik hvězd teprve započal, nebo už skončil. Infračervenému vzhledu Velkého Magellanova mračna dominuje emise z prachu, ovšem od vzhledu na optických snímcích se liší. Přesto u této galaxie stále vyniká dobře známá mlhovina Tarantule, která je snadno vidět jako nejjasnější oblast vlevo od středu. Velké Magellanovo mračno je vzdálené zhruba 160 000 světelných let a měří asi 30 000 světelných let.

Štítky: Lmc, Large magellanic cloud, Herschel space observatory, Prach


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »