Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Větrák světélkujícího vzduchu na jezeře a na obloze

Uznání a copyright: Dave Lane; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Proč by měla obloha vypadat jako obrovský větrák? Kvůli světélkování vzduchu. Od jezera se k oblouku naší Galaxie Mléčné dráhy zvedá střídavá zelená záře, tak jak ji zachytil snímek loni poblíž kaňonu Bryce v Utahu v USA. Ten neobvyklý vzor vznikl atmosférickými gravitačními vlnami, což jsou vlny střídavého tlaku vzduchu, který může stoupat a klesat, v tomto případě asi až 90 kilometrů vysoko. Na rozdíl od polárních září, které vyvolávají srážky s energetickými nabitými částicemi a jsou vidět ve vysokých šířkách, světélkování vzduchu způsobuje chemiluminiscence, kdy světlo vzniká chemickou reakcí. Typičtější světélkování vzduchu je vidět u obzoru, a způsobuje, že obloha není nikdy zcela tmavá.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Bryce Canyon, Světélkování vzduchu, Mléčná dráha


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »