Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Větrák světélkujícího vzduchu na jezeře a na obloze

Uznání a copyright: Dave Lane; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Proč by měla obloha vypadat jako obrovský větrák? Kvůli světélkování vzduchu. Od jezera se k oblouku naší Galaxie Mléčné dráhy zvedá střídavá zelená záře, tak jak ji zachytil snímek loni poblíž kaňonu Bryce v Utahu v USA. Ten neobvyklý vzor vznikl atmosférickými gravitačními vlnami, což jsou vlny střídavého tlaku vzduchu, který může stoupat a klesat, v tomto případě asi až 90 kilometrů vysoko. Na rozdíl od polárních září, které vyvolávají srážky s energetickými nabitými částicemi a jsou vidět ve vysokých šířkách, světélkování vzduchu způsobuje chemiluminiscence, kdy světlo vzniká chemickou reakcí. Typičtější světélkování vzduchu je vidět u obzoru, a způsobuje, že obloha není nikdy zcela tmavá.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Bryce Canyon, Světélkování vzduchu, Mléčná dráha


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »