Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Větrák světélkujícího vzduchu na jezeře a na obloze

Uznání a copyright: Dave Lane; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Proč by měla obloha vypadat jako obrovský větrák? Kvůli světélkování vzduchu. Od jezera se k oblouku naší Galaxie Mléčné dráhy zvedá střídavá zelená záře, tak jak ji zachytil snímek loni poblíž kaňonu Bryce v Utahu v USA. Ten neobvyklý vzor vznikl atmosférickými gravitačními vlnami, což jsou vlny střídavého tlaku vzduchu, který může stoupat a klesat, v tomto případě asi až 90 kilometrů vysoko. Na rozdíl od polárních září, které vyvolávají srážky s energetickými nabitými částicemi a jsou vidět ve vysokých šířkách, světélkování vzduchu způsobuje chemiluminiscence, kdy světlo vzniká chemickou reakcí. Typičtější světélkování vzduchu je vidět u obzoru, a způsobuje, že obloha není nikdy zcela tmavá.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru.

Štítky: Bryce Canyon, Světélkování vzduchu, Mléčná dráha


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »