Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pět planet nad Castell de Burriac

Uznání a copyright: Ignacio Llorens

Na jasné obloze před úsvitem je vidět únorové seřazení pěti planet. V popředí na vrcholu kopce ční Castell de Burriac a přehlíží město Cabrera de Mar nedaleko Barcelony ve Španělsku. Mozaika panoramatického obrazu míří na jih. Spojuje tři různé expoziční doby, aby bylo vidět jasný Měsíc v poslední čtvrti, planety, světla přímořského města a temné zříceniny hradu. Měsíc byl tehdy 1. února na obloze poblíž Marsu. Lidé, kteří si tento týden ráno přivstanou, budou moci uvidět, jak projde kolem Saturnu a konečně kolem Venuše a Merkuru až podél ekliptiky sklouzne do svítání k novu 7. února.

Štítky: Merkur, Venuše, Mars, Saturn, Jupiter, Castle


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »