Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pět planet nad Castell de Burriac

Uznání a copyright: Ignacio Llorens

Na jasné obloze před úsvitem je vidět únorové seřazení pěti planet. V popředí na vrcholu kopce ční Castell de Burriac a přehlíží město Cabrera de Mar nedaleko Barcelony ve Španělsku. Mozaika panoramatického obrazu míří na jih. Spojuje tři různé expoziční doby, aby bylo vidět jasný Měsíc v poslední čtvrti, planety, světla přímořského města a temné zříceniny hradu. Měsíc byl tehdy 1. února na obloze poblíž Marsu. Lidé, kteří si tento týden ráno přivstanou, budou moci uvidět, jak projde kolem Saturnu a konečně kolem Venuše a Merkuru až podél ekliptiky sklouzne do svítání k novu 7. února.

Štítky: Merkur, Venuše, Mars, Saturn, Jupiter, Castle


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »