Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pět planet nad Castell de Burriac

Uznání a copyright: Ignacio Llorens

Na jasné obloze před úsvitem je vidět únorové seřazení pěti planet. V popředí na vrcholu kopce ční Castell de Burriac a přehlíží město Cabrera de Mar nedaleko Barcelony ve Španělsku. Mozaika panoramatického obrazu míří na jih. Spojuje tři různé expoziční doby, aby bylo vidět jasný Měsíc v poslední čtvrti, planety, světla přímořského města a temné zříceniny hradu. Měsíc byl tehdy 1. února na obloze poblíž Marsu. Lidé, kteří si tento týden ráno přivstanou, budou moci uvidět, jak projde kolem Saturnu a konečně kolem Venuše a Merkuru až podél ekliptiky sklouzne do svítání k novu 7. února.

Štítky: Merkur, Venuše, Mars, Saturn, Jupiter, Castle


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »