Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Advanced LIGO: Vylepšené detektory gravitačních vln

Uznání: LIGO, Caltech, MIT, NSF

Urychlete náboj a dostanete elektromagnetické záření: světlo. Urychlete jakoukoliv hmotu a dostanete gravitační záření. Světlo vidíte vždycky, ale potvrzená přímá detekce gravitačního záření doposud uniká. Když se gravitační vlny pohltí, tak vytvářejí nepatrné symetrické chvění, které se podobá mačkání gumového míče a rychle mizí. Na rozlišení gravitačních vln od každodenních záchvěvů se dá využít oddělených detektorů. Silné astronomické zdroje gravitačních vln by zároveň rozechvěly i detektory na opačných stranách Země. Na obrázku jsou vidět 4 kilometry dlouhá ramena jednoho takového detektoru: LIGO Hanford Observatory ve státě Washington v USA. Spolu s interferometrem v Louisianě jsou tyto detektory gravitačních vln stále vylepšovány a nyní jsou citlivější, než kdy předtím.

Štítky: LIGO, Gravitační vlny, Záření


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »