Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Advanced LIGO: Vylepšené detektory gravitačních vln

Uznání: LIGO, Caltech, MIT, NSF

Urychlete náboj a dostanete elektromagnetické záření: světlo. Urychlete jakoukoliv hmotu a dostanete gravitační záření. Světlo vidíte vždycky, ale potvrzená přímá detekce gravitačního záření doposud uniká. Když se gravitační vlny pohltí, tak vytvářejí nepatrné symetrické chvění, které se podobá mačkání gumového míče a rychle mizí. Na rozlišení gravitačních vln od každodenních záchvěvů se dá využít oddělených detektorů. Silné astronomické zdroje gravitačních vln by zároveň rozechvěly i detektory na opačných stranách Země. Na obrázku jsou vidět 4 kilometry dlouhá ramena jednoho takového detektoru: LIGO Hanford Observatory ve státě Washington v USA. Spolu s interferometrem v Louisianě jsou tyto detektory gravitačních vln stále vylepšovány a nyní jsou citlivější, než kdy předtím.

Štítky: LIGO, Gravitační vlny, Záření


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »