Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Advanced LIGO: Vylepšené detektory gravitačních vln

Uznání: LIGO, Caltech, MIT, NSF

Urychlete náboj a dostanete elektromagnetické záření: světlo. Urychlete jakoukoliv hmotu a dostanete gravitační záření. Světlo vidíte vždycky, ale potvrzená přímá detekce gravitačního záření doposud uniká. Když se gravitační vlny pohltí, tak vytvářejí nepatrné symetrické chvění, které se podobá mačkání gumového míče a rychle mizí. Na rozlišení gravitačních vln od každodenních záchvěvů se dá využít oddělených detektorů. Silné astronomické zdroje gravitačních vln by zároveň rozechvěly i detektory na opačných stranách Země. Na obrázku jsou vidět 4 kilometry dlouhá ramena jednoho takového detektoru: LIGO Hanford Observatory ve státě Washington v USA. Spolu s interferometrem v Louisianě jsou tyto detektory gravitačních vln stále vylepšovány a nyní jsou citlivější, než kdy předtím.

Štítky: LIGO, Gravitační vlny, Záření


23. vesmírný týden 2026

23. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2026. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je na večerní obloze opravdu výrazná a nyní se velmi nápadně blíží trochu slabšímu Jupiteru. Hodně blízko budou už v neděli 7. 6. Nízko už je večer vidět i Merkur. Velmi nízko na ranní obloze začíná být vidět Saturn. Sluneční aktivita je zatím nízká. Možná se objeví první noční svítící oblaka (NLC). V kosmonautice nejvíce, byť negativně, zaujala exploze rakety New Glenn během příprav k misi NG-4. Před 60 lety pokračoval intenzivně program Gemini a před 15 lety dolétal raketoplán Endeavour.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10P/Tempel 6. 6. 2026

10P/Tempel 2 6. 6. 2026 2:12-2:57 SELČ, 23×2 min, WO FLT98/618 v ohnisku 510 mm, ASI294MC Pro, ořez na asi čtvrtinu pole

Další informace »