Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá mračna nad Hong Kongem

Uznání a copyright: Alfred Lee

Co je to na obloze? Tento měsíc se vysoko na obloze nad čínským Hong Kongem objevilo ne jedno, ale hned dvě neobvyklá mračna. V popředí byl dlouhý lentikulární (čočkovitý) mrak a mračno, které vzniká poblíž pohoří ze stoupajícího vzduchu a někomu může připomínat kosmickou loď mimozemšťanů. Výše na obloze a dále v pozadí byl barevný perleťový mrak. Perleťová oblaka jsou tvořena vodními kapičkami podobné velikosti, které pak lámou různé barvy ve slunečním světle různým způsobem. Ještě dál je v pozadí Slunce, které sice z přímého pohledu odstiňuje neprůhledný lentikulární mrak, ale dává světlo barvám z perleťového mraku. Není obvyklé oba typy mračen vidět nad Hong Kongem a naneštěstí za pár minut byly oba dva pryč.

Štítky: Lenticular Cloud, Iridescent cloud, Hong kong


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »