Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá mračna nad Hong Kongem

Uznání a copyright: Alfred Lee

Co je to na obloze? Tento měsíc se vysoko na obloze nad čínským Hong Kongem objevilo ne jedno, ale hned dvě neobvyklá mračna. V popředí byl dlouhý lentikulární (čočkovitý) mrak a mračno, které vzniká poblíž pohoří ze stoupajícího vzduchu a někomu může připomínat kosmickou loď mimozemšťanů. Výše na obloze a dále v pozadí byl barevný perleťový mrak. Perleťová oblaka jsou tvořena vodními kapičkami podobné velikosti, které pak lámou různé barvy ve slunečním světle různým způsobem. Ještě dál je v pozadí Slunce, které sice z přímého pohledu odstiňuje neprůhledný lentikulární mrak, ale dává světlo barvám z perleťového mraku. Není obvyklé oba typy mračen vidět nad Hong Kongem a naneštěstí za pár minut byly oba dva pryč.

Štítky: Lenticular Cloud, Iridescent cloud, Hong kong


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »