Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

čočkovité mračno nad Havají

Uznání a copyright: Peter Michaud (Gemini Obs.)

Může mračno udělat něco takového? Ano, na snímku nahoře je několik mraků poskládaných na sebe do jednoho výrazného čočkovitého mračna. Vzduch se normálně pohybuje mnohem více horizontálně jak vertikálně. Ovšem někdy, například když vítr přichází z hor nebo z kopce, dochází k poměrně silným vertikálním oscilacím, které vzduch stabilizují. Suchý vzduch na vrcholu oscilace může docela dobře vytvářet vrstvy ve vlhkém okolí a tudíž tak na každé vrstvě, kde je vzduch nasycen vlhkostí, vznikají mračna. Výsledkem může být čočkovitý mrak se silně vrstevnatým vzhledem. Snímek nahoře byl pořízen minulý týden nedaleko Mauna Kea na Havaji, USA.

Štítky: Hawaii, Lenticular Cloud


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »