Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce a Jupiter

Uznání a copyright: Phillip A Cruden

Některé z největších měsíců Sluneční soustavy vyšly 23. února společně. Tu noc se za soumraku spároval ubývající Měsíc a Jupiter, jak jsou zaznamenáni na tomto ostrém teleskopickém pohledu. Kompozitní obraz z krátké a dlouhé expozice ukazuje dobře známou tvář velké vlastní přirozené družice naší planety spolu se seřazenými galilejskými měsíci vládnoucí planety. Titěrné světlené body zleva doprava jsou Kalisto, Io, Ganymed, [Jupiter] a Europa. Bližší a jasnější naše vlastní přirozená družice vypadá velká. Ve skutečnosti jsou Kalisto, Io a Ganymed větší než pozemský Měsíc, zatímco vodní svět Europy je jen o něco menší. Z šesti největších přirozených družic planet ve Sluneční soustavě na této scéně chybí už jen Saturnův Titan.
Poznámka překladatele: V roce 2020 nastane 21. prosince konjunkce Jupiteru se Saturnem a tak se naskytne příležitost na jednom snímku zachytit všech 6 největších měsíců Sluneční soustavy večer nad západním obzorem, včetně mladého Měsíce třeba 25. září, 22. října, 19. listopadu, 16. a 17. prosince 2020.

Štítky: Měsíc, Callisto, Io, Ganymed, Jupiter, Europa, Galilean moons


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »