Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ganymede Enhanced

Credit: Galileo Project, DLR, JPL, NASA

Jak vlastně vypadá největší měsíc ve Sluneční soustavě? Ganymed je dokonce větší než Merkur a Pluto, a jeho povrch je posetý jasnými mladými krátery, které překrývají terén se směsí spousty starších tmavších kráterů protkaný brázdami a rýhami. Ganymed, podobně jako pozemský Měsíc, natáčí k centrální planetě, v tomto případě k Jupiteru, stále stejnou stranu. Na této historické a podrobné mozaice pořízené kosmickou sondou Galileo, která kolem Jupiteru obíhala v letech 1995 až 2003, byly barvy tohoto měsíce o velikosti planety zvýrazněny, aby se zlepšil kontrast povrchu. Fialové stíny, které se táhnou odshora dolů, jsou nejspíše zmrzlé částice z polárních oblastí Ganymedu. Pro možné budoucí výpravy k Jupiteru se u Europy a Ganymedu počítá s hledáním hlubokých oceánů, které by mohly hostit prostředí, považované za důležité pro život.

Štítky: Jupiter, Ganymed, Grooves


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »