Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io: Měsíc před Jupiterem

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak velký je Jupiterův měsíc Io? Nejvíc soptící těleso ve Sluneční soustavě Io má průměr 3600 kilometrů, což je asi velikost jediné přirozené družice Země. Tento inspirativí pohled na aktivní Io s největší plynovou planetou v pozadí, který na konci milenia zachytila kosmická sonda Cassini při svém průletu kolem Jupiteru, zároveň umožňuje porovnat relativní velikost největší planety. Ačkoliv se Io na snímku nahoře jeví před vířícími jupiterovými mraky, tak ve skutečnosti obíhá kolem Jupiteru jednou za 42 hodin ve vzdálenosti 420 000 kilometrů od jeho středu. To staví Io téměř 350 000 kilometrů nad vrcholky jupiterových mraků, což se přibližně rovná vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Samotná sonda Cassini byla při pořizování obrazových dat od Jupiteru vzdálena asi 10 miliónů kilometrů.

Štítky: Io, Jupiter, Cassini


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »