Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Europa: Objevujte život pod vodou

Uznání ilustrace na plakátu: NASA, JPL, Visions of the Future

Hledáte nějakou destinaci na meziplanetární dovolenou? Zvažte zájezd na Europu, což je jeden z nejvíc vzrušujících měsíců Sluneční soustavy. Ledem pokrytá Europa obíhá na své eliptické dráze kolem Jupiteru každých 85 hodin. Teplo ze silného slapového namáhání gravitací Jupiteru udržuje slaný podpovrchový oceán Europy celý rok kapalný. Znamená to ovšem, že přes absenci slunečního světla má Europa energii, která by mohla podporovat jednoduché formy života. Naneštěstí, zatím není opravdu možné si udělat rezervaci v restauracích na Europě, kde byste si dopřáli jídlo z místních extrémních krevet. Na druhou stranu si ale vždycky můžete vybrat nějakou jinou destinaci z vizí budoucnosti.

Štítky: Europa, Cestování, Mořské plody, April Fools


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »