Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Europa: Objevujte život pod vodou

Uznání ilustrace na plakátu: NASA, JPL, Visions of the Future

Hledáte nějakou destinaci na meziplanetární dovolenou? Zvažte zájezd na Europu, což je jeden z nejvíc vzrušujících měsíců Sluneční soustavy. Ledem pokrytá Europa obíhá na své eliptické dráze kolem Jupiteru každých 85 hodin. Teplo ze silného slapového namáhání gravitací Jupiteru udržuje slaný podpovrchový oceán Europy celý rok kapalný. Znamená to ovšem, že přes absenci slunečního světla má Europa energii, která by mohla podporovat jednoduché formy života. Naneštěstí, zatím není opravdu možné si udělat rezervaci v restauracích na Europě, kde byste si dopřáli jídlo z místních extrémních krevet. Na druhou stranu si ale vždycky můžete vybrat nějakou jinou destinaci z vizí budoucnosti.

Štítky: Europa, Cestování, Mořské plody, April Fools


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »