Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hřebenovitý terén na Plutu ve 3D

NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a podívejte se hornatou oblast, která se neformálně nazývá Tartarus Dorsa. Tato scéna zabírá asi 300 kilometrů plutonské krajiny. Stereo pohled barevného anaglyfu tvoří dva snímky pořízené v odstupu 14 minut při historickém průletu sondy New Horizons kolem Pluta. Perspektiva ve 3D, spolu se stíny u terminátoru, rozhraním dne a noci na Plutu, zvýrazňuje úzké, strmé hřebeny. Tyto pozoruhodné hřebenovité útvary se typicky zvedají do výšky 500 m a jsou od sebe vzdálené 3 až 5 kilometrů. Tartarus Dorsa sousedí s Tombaugh Regio na východě a podle starověké řecké mytologie je podsvětím (Hádés).

Štítky: Pluto, New horizons, Tartarus dorsa


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »