Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hřebenovitý terén na Plutu ve 3D

NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a podívejte se hornatou oblast, která se neformálně nazývá Tartarus Dorsa. Tato scéna zabírá asi 300 kilometrů plutonské krajiny. Stereo pohled barevného anaglyfu tvoří dva snímky pořízené v odstupu 14 minut při historickém průletu sondy New Horizons kolem Pluta. Perspektiva ve 3D, spolu se stíny u terminátoru, rozhraním dne a noci na Plutu, zvýrazňuje úzké, strmé hřebeny. Tyto pozoruhodné hřebenovité útvary se typicky zvedají do výšky 500 m a jsou od sebe vzdálené 3 až 5 kilometrů. Tartarus Dorsa sousedí s Tombaugh Regio na východě a podle starověké řecké mytologie je podsvětím (Hádés).

Štítky: Pluto, New horizons, Tartarus dorsa


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »