Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hřebenovitý terén na Plutu ve 3D

NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Institute

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a podívejte se hornatou oblast, která se neformálně nazývá Tartarus Dorsa. Tato scéna zabírá asi 300 kilometrů plutonské krajiny. Stereo pohled barevného anaglyfu tvoří dva snímky pořízené v odstupu 14 minut při historickém průletu sondy New Horizons kolem Pluta. Perspektiva ve 3D, spolu se stíny u terminátoru, rozhraním dne a noci na Plutu, zvýrazňuje úzké, strmé hřebeny. Tyto pozoruhodné hřebenovité útvary se typicky zvedají do výšky 500 m a jsou od sebe vzdálené 3 až 5 kilometrů. Tartarus Dorsa sousedí s Tombaugh Regio na východě a podle starověké řecké mytologie je podsvětím (Hádés).

Štítky: Pluto, New horizons, Tartarus dorsa


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »