Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Laponská polární záře

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN, Earth and Stars)

Časné jaro na severní polokouli je dobrým obdobím pro lovce polárních září. Magnetické pole Země je kolem rovnodennosti příznivě orientováno, aby mohl sluneční vítr vyvolat okouzlující polární záři. Obloha nad laponským Kaunispää Hill ve Finsku v noci z 28. na 29. března nezarmoutila. Panoramatický pohled plných 360 stupňů zachytil rozsáhlé aurorální záclony té noci. Místní pozorovatelé byli u vytržení z jasné podívané, která trvala po dobu tmy, kdy se chvějivé barvy daly snadno vidět i očima.

Štítky: Polární záře, Rovnodennost, Magnetosphere


42. vesmírný týden 2024

42. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 10. do 20. 10. 2024. Měsíc bude v úplňku, potká Saturn a Neptun a v sobotu je téměř v Plejádách. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, téměř celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Na večerní obloze je jasná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX dostala povolení k opětovným startům raket Falcon 9 a v sobotu dostala náhle povolení také k 5. testu Super Heavy Starship, čehož hned v neděli náležitě využila. Přepisuje se historie, když raketový stupeň dosedl zpět na startovní věž. Před 35 lety se k Jupiteru vydala sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa Atlas, hora Pantokrator Korfu.

Další informace »