Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Wolf-Lundmark-Melotte

Uznání: ESO, VST/Omegacam Local Group Survey

Osamělá trpasličí galaxie Wolf - Lundmark - Melotte (WLM) je nazvaná podle tří astronomů, kteří se zasloužili za její objev a identifikaci. Je vidět v převážně jižním souhvězdí Velryby (Cetus), asi 3 milióny světelných let od Mléčné dráhy a je jedním z nejvzdálenějších členů naší Místní skupiny galaxií. Je docela možné, že nikdy neinteragovala s žádným dalším členem Místní skupiny galaxií. Přesto tento ostrov posévají výmluvné hvězdotvorné oblasti a horké, mladé, modré hvězdy. V malé halo této galaxie, které měří asi 8000 světelných let, zeslábly starší, chladné, žluté hvězdy. Tento ostrý portrét WLM zachytil širokoúhlý 268-megapixelový zobrazovač přehlídkového dalekohledu observatoře ESO Paranal.

Štítky: Trpasličí galaxie, WLM, Místní skupina


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »