Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Wolf-Lundmark-Melotte

Uznání: ESO, VST/Omegacam Local Group Survey

Osamělá trpasličí galaxie Wolf - Lundmark - Melotte (WLM) je nazvaná podle tří astronomů, kteří se zasloužili za její objev a identifikaci. Je vidět v převážně jižním souhvězdí Velryby (Cetus), asi 3 milióny světelných let od Mléčné dráhy a je jedním z nejvzdálenějších členů naší Místní skupiny galaxií. Je docela možné, že nikdy neinteragovala s žádným dalším členem Místní skupiny galaxií. Přesto tento ostrov posévají výmluvné hvězdotvorné oblasti a horké, mladé, modré hvězdy. V malé halo této galaxie, které měří asi 8000 světelných let, zeslábly starší, chladné, žluté hvězdy. Tento ostrý portrét WLM zachytil širokoúhlý 268-megapixelový zobrazovač přehlídkového dalekohledu observatoře ESO Paranal.

Štítky: Trpasličí galaxie, WLM, Místní skupina


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »