Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Wolf-Lundmark-Melotte

Uznání: ESO, VST/Omegacam Local Group Survey

Osamělá trpasličí galaxie Wolf - Lundmark - Melotte (WLM) je nazvaná podle tří astronomů, kteří se zasloužili za její objev a identifikaci. Je vidět v převážně jižním souhvězdí Velryby (Cetus), asi 3 milióny světelných let od Mléčné dráhy a je jedním z nejvzdálenějších členů naší Místní skupiny galaxií. Je docela možné, že nikdy neinteragovala s žádným dalším členem Místní skupiny galaxií. Přesto tento ostrov posévají výmluvné hvězdotvorné oblasti a horké, mladé, modré hvězdy. V malé halo této galaxie, které měří asi 8000 světelných let, zeslábly starší, chladné, žluté hvězdy. Tento ostrý portrét WLM zachytil širokoúhlý 268-megapixelový zobrazovač přehlídkového dalekohledu observatoře ESO Paranal.

Štítky: Trpasličí galaxie, WLM, Místní skupina


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »