Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Merkuru a srpku Měsíce

Uznání a copyright: Miguel Claro (TWAN)

Nejvnitřnější planeta Merkur a tenký srpek Měsíce nejsou na pozemské obloze nikdy daleko od Slunce. Na malebném snímku podvečerního nebe, který byl pořízen za soumraku 8. dubna, je vidět, jak obě tělesa zapadají za Sluncem nad západním oblozem. Pod soumračnou oblohou jsou v popředí vidět světla portugalského Lisabonu s širokou řekou Tagus. Srpek jasného Měsíce, který se nacházel poblíž perigea, neboli nejblíže k Zemi, představuje asi 3 procenta měsíčního kotouče osvětleného slunečním světlem. Z Měsíce by bylo vidět, jak lunární noc osvětluje Země téměř v úplňku, a tak silný perigeový svit Země umožňuje vidět i zbytek měsíčního kotouče. Jasný Merkur zůstane po severní pozorovatele nad západním obzorem po západu slunce i v nadcházejících dnech. Prchavá planeta se blíží ke své maximální elongaci, neboli maximální úhlové vzdálenosti od Slunce, 18. dubna. Ovšem Merkur se 9. května přehoupne přes Slunce, opravdu přejde přes sluneční kotouč a bude se tak jednat o první přechod Merkuru od 8. listopadu 2006.

Štítky: Merkur, Měsíc, Zemský svit, Přechod


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »