Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Merkuru a srpku Měsíce

Uznání a copyright: Miguel Claro (TWAN)

Nejvnitřnější planeta Merkur a tenký srpek Měsíce nejsou na pozemské obloze nikdy daleko od Slunce. Na malebném snímku podvečerního nebe, který byl pořízen za soumraku 8. dubna, je vidět, jak obě tělesa zapadají za Sluncem nad západním oblozem. Pod soumračnou oblohou jsou v popředí vidět světla portugalského Lisabonu s širokou řekou Tagus. Srpek jasného Měsíce, který se nacházel poblíž perigea, neboli nejblíže k Zemi, představuje asi 3 procenta měsíčního kotouče osvětleného slunečním světlem. Z Měsíce by bylo vidět, jak lunární noc osvětluje Země téměř v úplňku, a tak silný perigeový svit Země umožňuje vidět i zbytek měsíčního kotouče. Jasný Merkur zůstane po severní pozorovatele nad západním obzorem po západu slunce i v nadcházejících dnech. Prchavá planeta se blíží ke své maximální elongaci, neboli maximální úhlové vzdálenosti od Slunce, 18. dubna. Ovšem Merkur se 9. května přehoupne přes Slunce, opravdu přejde přes sluneční kotouč a bude se tak jednat o první přechod Merkuru od 8. listopadu 2006.

Štítky: Merkur, Měsíc, Zemský svit, Přechod


47. vesmírný týden 2018

47. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 11. do 25. 11. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět Saturn a Mars. Na ranní obloze je nepřehlédnutelným objektem Venuše. Ráno máme ještě možnost vidět amatérsky objevenou kometu C/2018 V1 (Machholz-Iwamoto-Fujikawa). Mezinárodní vesmírná stanice přivítá dvě nákladní kosmické lodě. Očekáváme třetí let téhož prvního stupně rakety Falcon 9. Ve Valašském Meziříčí proběhne tradiční kosmonautický seminář. Před 20 roky byl vynesen první modul stanice ISS, Zarja.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC1805

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2018 obdržel snímek „IC 1805“, jehož autorem je Jan Klečka   Kdysi, v dávném šerosvitu lidské či snad dokonce helénské heroické doby, vládla v daleké Etiopii, spolu se svým manželem králem Kéfeem, královna Kassiopeia. Údajně trochu chlubivá,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše vychází nad obzor

Další informace »