Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Merkuru a srpku Měsíce

Uznání a copyright: Miguel Claro (TWAN)

Nejvnitřnější planeta Merkur a tenký srpek Měsíce nejsou na pozemské obloze nikdy daleko od Slunce. Na malebném snímku podvečerního nebe, který byl pořízen za soumraku 8. dubna, je vidět, jak obě tělesa zapadají za Sluncem nad západním oblozem. Pod soumračnou oblohou jsou v popředí vidět světla portugalského Lisabonu s širokou řekou Tagus. Srpek jasného Měsíce, který se nacházel poblíž perigea, neboli nejblíže k Zemi, představuje asi 3 procenta měsíčního kotouče osvětleného slunečním světlem. Z Měsíce by bylo vidět, jak lunární noc osvětluje Země téměř v úplňku, a tak silný perigeový svit Země umožňuje vidět i zbytek měsíčního kotouče. Jasný Merkur zůstane po severní pozorovatele nad západním obzorem po západu slunce i v nadcházejících dnech. Prchavá planeta se blíží ke své maximální elongaci, neboli maximální úhlové vzdálenosti od Slunce, 18. dubna. Ovšem Merkur se 9. května přehoupne přes Slunce, opravdu přejde přes sluneční kotouč a bude se tak jednat o první přechod Merkuru od 8. listopadu 2006.

Štítky: Merkur, Měsíc, Zemský svit, Přechod


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Roj Meteoritů

Na fotografii vidíme zničené stromy od kůrovce a také 15 Perseid. Kdo zameškal nebo neviděl může si teď něco přát :-) :-) .

Další informace »