Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rychlý elektrostatický přepravní systém k heliopauze

Uznání ilustrace: NASA, Marshall Space Flight Center

Chcete se vydat na rychlou cestu na okraj Sluneční soustavy? Tak vezměte v úvahu HERTS (Heliopause Electrostatic Rapid Transit System). Nyní se tento koncept testuje a cesta do vzdálenosti přes 100 astronomických jednotek (15 miliard kilometrů) by mohla trvat 10 až 15 let. To je rychlé v porovnání 35 lety, které k dosažení heliopauzy, neboli vnější hranice vlivu slunečního větru, potřeboval Voyager 1, který je nyní nejvzdálenější kosmickou sondou lidstva. HERTS by využíval pokročilé elektrické solární plachetnice, která by z rotující sondy roztáhla četné, zhruba 20 kilometrové, 1 milimetr tlusté, kladně nabité dráty. Generovaná elektrostatická síla by odpuzovala rychlé protony slunečního větru a tak vytvářela tah. Ve srovnáním s odrazivou světelnou sluneční plachetnicí, což je další pohonný systém do hlubokého vesmíru, který nevyžaduje pohonné látky, elektrická plachetnice na sluneční vítr by pokračovala ve zrychlování i ve větších vzdálenostech od Slunce a při přeletu k vnějším planetám by stále vyvíjela tah.

Štítky: Transport, Elektrický


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »