Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rychlý elektrostatický přepravní systém k heliopauze

Uznání ilustrace: NASA, Marshall Space Flight Center

Chcete se vydat na rychlou cestu na okraj Sluneční soustavy? Tak vezměte v úvahu HERTS (Heliopause Electrostatic Rapid Transit System). Nyní se tento koncept testuje a cesta do vzdálenosti přes 100 astronomických jednotek (15 miliard kilometrů) by mohla trvat 10 až 15 let. To je rychlé v porovnání 35 lety, které k dosažení heliopauzy, neboli vnější hranice vlivu slunečního větru, potřeboval Voyager 1, který je nyní nejvzdálenější kosmickou sondou lidstva. HERTS by využíval pokročilé elektrické solární plachetnice, která by z rotující sondy roztáhla četné, zhruba 20 kilometrové, 1 milimetr tlusté, kladně nabité dráty. Generovaná elektrostatická síla by odpuzovala rychlé protony slunečního větru a tak vytvářela tah. Ve srovnáním s odrazivou světelnou sluneční plachetnicí, což je další pohonný systém do hlubokého vesmíru, který nevyžaduje pohonné látky, elektrická plachetnice na sluneční vítr by pokračovala ve zrychlování i ve větších vzdálenostech od Slunce a při přeletu k vnějším planetám by stále vyvíjela tah.

Štítky: Transport, Elektrický


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »