Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna asperatus nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: Witta Priester

Co je to za druh mračen? Ačkoliv příčina těchto neobvyklých atmosférických struktur není známá a jakkoliv hrozivě vypadají, tak se zdá, že to nejsou zvěstovatelé meteorologické zkázy. Neformálně se tato mračna jmenují undulatus asperatus, mají zvláštní vzhled, neobvyklý výskyt, jsou poměrně neprostudována a byla navrhnuta jako nový typ mraků. Zatímco většina nízkých mrakových vrstev je naspodu plochá, mračna asperatus vespod vykazují výraznou vertikální strukturu. Proto se spekuluje, že mračna asperatus by mohla být příbuzná s lentikulárními mračny, která vznikají u hor, nebo s mračny mammatus, která souvisí s bouřkovými mraky, nebo snad s fönovým větrem, což je typ suchého větru směrem dolů, který fouká z hor. Takový vítr se jmenuje Canterburský oblouk a proudí k východnímu pobřeží novozélandského Jižního ostrova. Snímek, na který se díváte byl pořízen nad Hanmer Springs v Canterbury na Novém Zélandu v roce 2005 a ukazuje zvláště jemné podrobnosti, jelikož sluneční světlo zvlněné mraky osvětluje ze strany.
Oprava: Lepší překlad 4. věty o plochém okraji zaslal Alexej Šimeček.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Nový Zéland, Asperatus clouds, Lenticular clouds


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »