Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna asperatus nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: Witta Priester

Co je to za druh mračen? Ačkoliv příčina těchto neobvyklých atmosférických struktur není známá a jakkoliv hrozivě vypadají, tak se zdá, že to nejsou zvěstovatelé meteorologické zkázy. Neformálně se tato mračna jmenují undulatus asperatus, mají zvláštní vzhled, neobvyklý výskyt, jsou poměrně neprostudována a byla navrhnuta jako nový typ mraků. Zatímco většina nízkých mrakových vrstev je naspodu plochá, mračna asperatus vespod vykazují výraznou vertikální strukturu. Proto se spekuluje, že mračna asperatus by mohla být příbuzná s lentikulárními mračny, která vznikají u hor, nebo s mračny mammatus, která souvisí s bouřkovými mraky, nebo snad s fönovým větrem, což je typ suchého větru směrem dolů, který fouká z hor. Takový vítr se jmenuje Canterburský oblouk a proudí k východnímu pobřeží novozélandského Jižního ostrova. Snímek, na který se díváte byl pořízen nad Hanmer Springs v Canterbury na Novém Zélandu v roce 2005 a ukazuje zvláště jemné podrobnosti, jelikož sluneční světlo zvlněné mraky osvětluje ze strany.
Oprava: Lepší překlad 4. věty o plochém okraji zaslal Alexej Šimeček.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Nový Zéland, Asperatus clouds, Lenticular clouds


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »