Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Andromedy nad Kolumbií

Uznání a copyright: Hugo Armando Rua Gutierrez

Co to vychází za tím kopcem? Galaxie. Tři přátelé vynalézavého astrofotografa, kteří sami předtím nikdy žádnou galaxii neviděli, zažili fascinující noc nejenom s pásem naší Mléčné dráhy, ale také se sousedem Mléčné dráhy, s Galaxií v Andromedě. Pořízení takového obrázku vyžadovalo pečlivé plánování, včetně nalezení vhodného místa, čekání na dobré počasí, vyvážení relativních úhlových velikostí s teleobjektivem, nasvětlení dole na zemi a minimalizaci absorpce světla v zemské atmosféře. Na základě výpočtů proto své přátele umístil na kopec asi 250 metrů daleko s převýšením asi 50 metrů. Jediná expozice, na kterou se nyní díváte, byla pořízena 27. července asi v 22:30 v Guatape v Kolumbii, 2 hodiny cesty od Medellinu. Hvězdy v okolí pocházejí z naší vlastní Galaxie, zatímco těsně nad M31 je satelitní galaxie Andromedy M110.

Tiskové upozornění: V květnu se v Kolumbii uskuteční zasedání o Popularizaci astronomie.

Štítky: Andromeda galaxy, M31, Columbia


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »