Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Andromedy nad Kolumbií

Uznání a copyright: Hugo Armando Rua Gutierrez

Co to vychází za tím kopcem? Galaxie. Tři přátelé vynalézavého astrofotografa, kteří sami předtím nikdy žádnou galaxii neviděli, zažili fascinující noc nejenom s pásem naší Mléčné dráhy, ale také se sousedem Mléčné dráhy, s Galaxií v Andromedě. Pořízení takového obrázku vyžadovalo pečlivé plánování, včetně nalezení vhodného místa, čekání na dobré počasí, vyvážení relativních úhlových velikostí s teleobjektivem, nasvětlení dole na zemi a minimalizaci absorpce světla v zemské atmosféře. Na základě výpočtů proto své přátele umístil na kopec asi 250 metrů daleko s převýšením asi 50 metrů. Jediná expozice, na kterou se nyní díváte, byla pořízena 27. července asi v 22:30 v Guatape v Kolumbii, 2 hodiny cesty od Medellinu. Hvězdy v okolí pocházejí z naší vlastní Galaxie, zatímco těsně nad M31 je satelitní galaxie Andromedy M110.

Tiskové upozornění: V květnu se v Kolumbii uskuteční zasedání o Popularizaci astronomie.

Štítky: Andromeda galaxy, M31, Columbia


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »