Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Andromedy nad Kolumbií

Uznání a copyright: Hugo Armando Rua Gutierrez

Co to vychází za tím kopcem? Galaxie. Tři přátelé vynalézavého astrofotografa, kteří sami předtím nikdy žádnou galaxii neviděli, zažili fascinující noc nejenom s pásem naší Mléčné dráhy, ale také se sousedem Mléčné dráhy, s Galaxií v Andromedě. Pořízení takového obrázku vyžadovalo pečlivé plánování, včetně nalezení vhodného místa, čekání na dobré počasí, vyvážení relativních úhlových velikostí s teleobjektivem, nasvětlení dole na zemi a minimalizaci absorpce světla v zemské atmosféře. Na základě výpočtů proto své přátele umístil na kopec asi 250 metrů daleko s převýšením asi 50 metrů. Jediná expozice, na kterou se nyní díváte, byla pořízena 27. července asi v 22:30 v Guatape v Kolumbii, 2 hodiny cesty od Medellinu. Hvězdy v okolí pocházejí z naší vlastní Galaxie, zatímco těsně nad M31 je satelitní galaxie Andromedy M110.

Tiskové upozornění: V květnu se v Kolumbii uskuteční zasedání o Popularizaci astronomie.

Štítky: Andromeda galaxy, M31, Columbia


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »