Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Andromedy nad Kolumbií

Uznání a copyright: Hugo Armando Rua Gutierrez

Co to vychází za tím kopcem? Galaxie. Tři přátelé vynalézavého astrofotografa, kteří sami předtím nikdy žádnou galaxii neviděli, zažili fascinující noc nejenom s pásem naší Mléčné dráhy, ale také se sousedem Mléčné dráhy, s Galaxií v Andromedě. Pořízení takového obrázku vyžadovalo pečlivé plánování, včetně nalezení vhodného místa, čekání na dobré počasí, vyvážení relativních úhlových velikostí s teleobjektivem, nasvětlení dole na zemi a minimalizaci absorpce světla v zemské atmosféře. Na základě výpočtů proto své přátele umístil na kopec asi 250 metrů daleko s převýšením asi 50 metrů. Jediná expozice, na kterou se nyní díváte, byla pořízena 27. července asi v 22:30 v Guatape v Kolumbii, 2 hodiny cesty od Medellinu. Hvězdy v okolí pocházejí z naší vlastní Galaxie, zatímco těsně nad M31 je satelitní galaxie Andromedy M110.

Tiskové upozornění: V květnu se v Kolumbii uskuteční zasedání o Popularizaci astronomie.

Štítky: Andromeda galaxy, M31, Columbia


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »