Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Andromedy nad Kolumbií

Uznání a copyright: Hugo Armando Rua Gutierrez

Co to vychází za tím kopcem? Galaxie. Tři přátelé vynalézavého astrofotografa, kteří sami předtím nikdy žádnou galaxii neviděli, zažili fascinující noc nejenom s pásem naší Mléčné dráhy, ale také se sousedem Mléčné dráhy, s Galaxií v Andromedě. Pořízení takového obrázku vyžadovalo pečlivé plánování, včetně nalezení vhodného místa, čekání na dobré počasí, vyvážení relativních úhlových velikostí s teleobjektivem, nasvětlení dole na zemi a minimalizaci absorpce světla v zemské atmosféře. Na základě výpočtů proto své přátele umístil na kopec asi 250 metrů daleko s převýšením asi 50 metrů. Jediná expozice, na kterou se nyní díváte, byla pořízena 27. července asi v 22:30 v Guatape v Kolumbii, 2 hodiny cesty od Medellinu. Hvězdy v okolí pocházejí z naší vlastní Galaxie, zatímco těsně nad M31 je satelitní galaxie Andromedy M110.

Tiskové upozornění: V květnu se v Kolumbii uskuteční zasedání o Popularizaci astronomie.

Štítky: Andromeda galaxy, M31, Columbia


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »