Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Einsteinův prstenec

Uznání: Y. Hezaveh (Stanford) et al., ALMA (NRAO/ESO/NAOJ), NASA/ESA Hubble Space Telescope

Může se jedna galaxie schovávat za druhou? Nikoliv v případě SDP.81. Modrá galaxie v popředí na obrázku z Hubblova kosmického dalekohledu působí jako obrovská gravitační čočka a ohýbá světlo galaxie v pozadí, která je vidět na snímku pořízeném v rádiových vlnách dalekohledem ALMA (Atacama Large Millimeter Array) červeně, kolem sebe a umožňuje ji vidět. Zákryt je tak dokonalý, že obraz vzdálené galaxie je zborcen do částečného prstence kolem galaxie v popředí a tomu se říká Einsteinův prstenec. Podrobná analýza zborcení gravitační čočkou ukazuje, že ta malá tmavá satelitní galaxie se také podílí na ohybu světla a tak posiluje náznaky, že mnohé satelitní galaxie jsou slabé a že jim dominuje temná hmota. Tato malá galaxie je vidět jako malá bílá tečka vlevo. I když má tento Einsteinův prstenec pouze několik obloukových vteřin, tak ve skutečnosti měří desítky tisíc světelných let.

Komentáře? Otázky? Klikněte na odkaz Discuss.

Štítky: Trpasličí galaxie, Gravitační čočky, Einstein ring


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »