Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Einsteinův prstenec

Uznání: Y. Hezaveh (Stanford) et al., ALMA (NRAO/ESO/NAOJ), NASA/ESA Hubble Space Telescope

Může se jedna galaxie schovávat za druhou? Nikoliv v případě SDP.81. Modrá galaxie v popředí na obrázku z Hubblova kosmického dalekohledu působí jako obrovská gravitační čočka a ohýbá světlo galaxie v pozadí, která je vidět na snímku pořízeném v rádiových vlnách dalekohledem ALMA (Atacama Large Millimeter Array) červeně, kolem sebe a umožňuje ji vidět. Zákryt je tak dokonalý, že obraz vzdálené galaxie je zborcen do částečného prstence kolem galaxie v popředí a tomu se říká Einsteinův prstenec. Podrobná analýza zborcení gravitační čočkou ukazuje, že ta malá tmavá satelitní galaxie se také podílí na ohybu světla a tak posiluje náznaky, že mnohé satelitní galaxie jsou slabé a že jim dominuje temná hmota. Tato malá galaxie je vidět jako malá bílá tečka vlevo. I když má tento Einsteinův prstenec pouze několik obloukových vteřin, tak ve skutečnosti měří desítky tisíc světelných let.

Komentáře? Otázky? Klikněte na odkaz Discuss.

Štítky: Trpasličí galaxie, Gravitační čočky, Einstein ring


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »