Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Einsteinův prstenec

Uznání: Y. Hezaveh (Stanford) et al., ALMA (NRAO/ESO/NAOJ), NASA/ESA Hubble Space Telescope

Může se jedna galaxie schovávat za druhou? Nikoliv v případě SDP.81. Modrá galaxie v popředí na obrázku z Hubblova kosmického dalekohledu působí jako obrovská gravitační čočka a ohýbá světlo galaxie v pozadí, která je vidět na snímku pořízeném v rádiových vlnách dalekohledem ALMA (Atacama Large Millimeter Array) červeně, kolem sebe a umožňuje ji vidět. Zákryt je tak dokonalý, že obraz vzdálené galaxie je zborcen do částečného prstence kolem galaxie v popředí a tomu se říká Einsteinův prstenec. Podrobná analýza zborcení gravitační čočkou ukazuje, že ta malá tmavá satelitní galaxie se také podílí na ohybu světla a tak posiluje náznaky, že mnohé satelitní galaxie jsou slabé a že jim dominuje temná hmota. Tato malá galaxie je vidět jako malá bílá tečka vlevo. I když má tento Einsteinův prstenec pouze několik obloukových vteřin, tak ve skutečnosti měří desítky tisíc světelných let.

Komentáře? Otázky? Klikněte na odkaz Discuss.

Štítky: Trpasličí galaxie, Gravitační čočky, Einstein ring


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »