Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa, Sova a galaxie

Uznání a copyright: Bob Franke

Kometa C/2014 S2 (PanSTARRS) si na tomto teleskopickém snímku z 20. dubna vybrala Messierův moment. Asi 1,5 stupňů široké zorné pole sdílí s dobře známými položkami ze slavného katalogu lovce komet z 18. století. Slábnoucí návštěvník vnitřní Sluneční soustavy byl asi 18 světelných minut od naší dobré planety a mířil ven přes severní oblohu těsně pod Velkým vozem. Zaprášená, z boku viděná spirální galaxie Messier 108 (vpravo nahoře) je více než 45 miliónů světelných let daleko. Soví mlhovina Messier 97 je planetární mlhovinou se stárnoucí, ale intenzivně zářící centrální hvězdou, která je asi jen 12 tisíc světelných let daleko, tedy uvnitř naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy. Astronomové očekávají, že oběžná dráha této komety PanSTARRS se do vnitřní Sluneční soustavy zase vrátí kolem roku 4226.

Štítky: C/2014 s2, Panstarrs, Kometa, M97, M108


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »