Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7635: Bublinová mlhovina

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI / AURA)

Toto mezihvězdné zjevení má překvapivě dobře známý tvar rozfouknutý větrem hmotné hvězdy. Nese katalogové označení NGC 7635, nebo jednoduše Bublinová mlhovina. Přestože vypadá velice jemně, tak tato bublina o průměru 7 světelných let svědčí o probíhajících bouřlivých procesech. Vlevo nahoře od středu Bubliny je horká hvězda typu O, která je několik set tisíc krát zářivější a asi 45 krát hmotnější, než Slunce. Silný hvězdný vítr a intenzivní záření této hvězdy v hustším okolním materiálu molekulárního mračna vymetly strukturu zářícího plynu. Spletitá Bublinová mlhovina a s ní spojený oblačný komplex se nacházejí zhruba 7100 světelných let daleko v souhvězdí Kasijopeji (Cassiopeia). Tento ostrý, nádherný pohled na kosmickou bublinu je kompozitem z obrazových dat z Hubblova kosmického dalekohledu z roku 2016, který byl zveřejněn na oslavu 26. výročí vypuštění Hubbla.
Oprava: Na chybějící zájmeno "této" v 5. větě upozornil Jan Salinger.

Oslavte: Den planety Země.

Štítky: Ngc7635, Bubble nebula, Wolf rayet star, Hvězdný vítr


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »