Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7635: Bublinová mlhovina

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI / AURA)

Toto mezihvězdné zjevení má překvapivě dobře známý tvar rozfouknutý větrem hmotné hvězdy. Nese katalogové označení NGC 7635, nebo jednoduše Bublinová mlhovina. Přestože vypadá velice jemně, tak tato bublina o průměru 7 světelných let svědčí o probíhajících bouřlivých procesech. Vlevo nahoře od středu Bubliny je horká hvězda typu O, která je několik set tisíc krát zářivější a asi 45 krát hmotnější, než Slunce. Silný hvězdný vítr a intenzivní záření této hvězdy v hustším okolním materiálu molekulárního mračna vymetly strukturu zářícího plynu. Spletitá Bublinová mlhovina a s ní spojený oblačný komplex se nacházejí zhruba 7100 světelných let daleko v souhvězdí Kasijopeji (Cassiopeia). Tento ostrý, nádherný pohled na kosmickou bublinu je kompozitem z obrazových dat z Hubblova kosmického dalekohledu z roku 2016, který byl zveřejněn na oslavu 26. výročí vypuštění Hubbla.
Oprava: Na chybějící zájmeno "této" v 5. větě upozornil Jan Salinger.

Oslavte: Den planety Země.

Štítky: Ngc7635, Bubble nebula, Wolf rayet star, Hvězdný vítr


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »