Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha v měsíčním světle

Image Credit & Copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Ani ubývající srpek Měsíce a městská světla na obzoru nedokáží zastřít střed Mléčné dráhy na tomto pohledu na noční oblohu z planety Země. Jediná expozice snové scenerie z blízkosti nejvyšší hory v Ománu na Arabském poloostrově Jabal Shams (Sluneční hora), míří přes velký kaňon v této oblasti na jih. Tmavé průrvy ve svítivém pásu Mléčné dráhy jsou mračna galaktického kosmického prachu. Mračna jsou typicky ve vzdálenostech stovek světelných let a zakrývají světlo hvězd v galaktické rovině, která je z perspektivy Sluneční soustavy vidět z boku.

Štítky: Mléčná dráha, Měsíc


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »