Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6872: Protažená spirální galaxie

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT Antu, ESO; Processing & License: Judy Schmidt

Proč je tato spirální galaxie tak dlouhá? NGC 6872, nebo také galaxie Kondor, měří odshora dolů přes 700 000 světelných let a je jednou z nejprotáhlejších známých spirálních galaxií s příčkou. Protáhlý tvar galaxie je nejspíš následkem její pokračující kolize s menší galaxií IC 4970, která je vidět kousek nad středem. Zvláštnímu zájmu se v NGC 6872 může těšit vlevo nahoře zobrazené spirální rameno, které vykazuje neobvykle vysoké množství modrých hvězdotvorných oblastí. Světlo, které dnes vidíme opustilo tuto obří srážku před dny dinosaurů, asi před 300 milióny lety. NGC 6872 je vidět malým dalekohledem v souhvězdí Páva (Pavo).

Štítky: NGC 6872, Spirální galaxie, Galaxy collision


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »