Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Omega Centauri: Nejjasnější kulová hvězdokupa

Uznání a copyright: Roberto Colombari

Tato obrovská koule hvězd je starší než Slunce. Dlouho předtím, než se vyvinulo lidstvo, před tím, než byli dinosauři a dokonce ještě před tím, než existovala naše Země, v dávných dobách zkondenzovaly koule hvězd a obíhaly kolem mladé Galaxie Mléčné dráhy. Z asi 200 kulových hvězdokup, které přežily do dneška, je Omega Centauri největší, obsahuje přes 10 miliónů hvězd. Omega Centauri je také nejjasnější kulová hvězdokupa a při zdánlivé vizuální magnitudě 3,9 ji mohou pozorovatelé jižní oblohy vidět i neozbrojeným okem. Omega Centauri je katalogizována jako NGC 5139, je vzdálená asi 18 000 světelných let a má průměr 150 světelných let. Na rozdíl od mnoha jiných kulových hvězdokup, hvězdy v Omega Centauri vykazují několik odlišných stáří a odlišný výskyt stopových prvků, což ukazuje na složitou historii této kulové hvězdokupy za jejích 12 miliard let.

Štítky: Omega Centauri, Kulová hvězdokupa, Hvězdy


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »