Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Prachový anděl

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Tato kosmická prachová mračna, která se vznáší zhruba 300 světelných let nad rovinou naší Galaxie, odrážejí kombinované světlo hvězd v Mléčné dráze. Tomuto slaboučkému zjevení se říká mlhovina Anděl a je součástí rozsáhlého komplexu slabých a poměrně neprozkoumaných difúzních molekulárních mračen. Prašné galaktické cirry se běžně nacházejí ve vysokých galaktických šířkách a lze je vystopovat nad velkými oblastmi severního a jižního galaktického pólu. Studie ukazují, že prachová mračna kromě odrážení světla hvězd vytvářejí i slabou červenou luminiscenci, jelikož zrnka mezihvězdného prachu mění neviditelné ultrafialové záření na viditelné červené světlo. Tento hloubkový širokoúhlý snímek 3x5 stupňů zabírá na pozemské obloze v souhvězdí Velké medvědice asi 10 úplňků včetně blízkých hvězd v Mléčné dráze a řady vzdálených galaxií pozadí.

Štítky: Interstellar dust, Galactic cirrus, Integrated Flux Nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »