Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Prachový anděl

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Tato kosmická prachová mračna, která se vznáší zhruba 300 světelných let nad rovinou naší Galaxie, odrážejí kombinované světlo hvězd v Mléčné dráze. Tomuto slaboučkému zjevení se říká mlhovina Anděl a je součástí rozsáhlého komplexu slabých a poměrně neprozkoumaných difúzních molekulárních mračen. Prašné galaktické cirry se běžně nacházejí ve vysokých galaktických šířkách a lze je vystopovat nad velkými oblastmi severního a jižního galaktického pólu. Studie ukazují, že prachová mračna kromě odrážení světla hvězd vytvářejí i slabou červenou luminiscenci, jelikož zrnka mezihvězdného prachu mění neviditelné ultrafialové záření na viditelné červené světlo. Tento hloubkový širokoúhlý snímek 3x5 stupňů zabírá na pozemské obloze v souhvězdí Velké medvědice asi 10 úplňků včetně blízkých hvězd v Mléčné dráze a řady vzdálených galaxií pozadí.

Štítky: Interstellar dust, Galactic cirrus, Integrated Flux Nebula


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »