Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy Simeis 147

Uznání a copyright: Giuseppe Donatiello (Italy) and Tim Stone (USA)

Je tak snadné ztratit se ve spletitých vláknech Špagetové mlhoviny. Zářivé filamenty plynu zbytku supernovy katalogizovaného jako Simeis 147 a Sh2-240 pokrývají na obloze téměř 3 stupně, neboli 6 úplňků. To v odhadované vzdálenosti mračna stelárních trosek 3000 světelných let představuje asi 150 světelných let. Tento ostrý kompozit obsahuje obrazová data pořízená přes úzkopásmový filtr, aby se zvýraznila emise atomů vodíku, které trasují rázem stlačený zářící plyn. Věk tohoto zbytku supernovy se odhaduje na asi 40 000 let, což znamená, že světlo z tohoto výbuchu hvězdy poprvé dosáhlo Zemi před asi 40 000 lety. Ovšem rozpínající se zbytek není jediným pozůstatkem. Kosmická katastrofa po sobě také zanechala rotující neutronovou hvězdu, neboli pulzar, tedy vše co zbylo z jádra původní hvězdy.
Oprava: Na lepší volbu slova "trasují" ve 4. větě upozornil Alexej Šimeček.

Štítky: Zbytek supernovy, Simeis 147, Elnath


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »