Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy Simeis 147

Uznání a copyright: Giuseppe Donatiello (Italy) and Tim Stone (USA)

Je tak snadné ztratit se ve spletitých vláknech Špagetové mlhoviny. Zářivé filamenty plynu zbytku supernovy katalogizovaného jako Simeis 147 a Sh2-240 pokrývají na obloze téměř 3 stupně, neboli 6 úplňků. To v odhadované vzdálenosti mračna stelárních trosek 3000 světelných let představuje asi 150 světelných let. Tento ostrý kompozit obsahuje obrazová data pořízená přes úzkopásmový filtr, aby se zvýraznila emise atomů vodíku, které trasují rázem stlačený zářící plyn. Věk tohoto zbytku supernovy se odhaduje na asi 40 000 let, což znamená, že světlo z tohoto výbuchu hvězdy poprvé dosáhlo Zemi před asi 40 000 lety. Ovšem rozpínající se zbytek není jediným pozůstatkem. Kosmická katastrofa po sobě také zanechala rotující neutronovou hvězdu, neboli pulzar, tedy vše co zbylo z jádra původní hvězdy.
Oprava: Na lepší volbu slova "trasují" ve 4. větě upozornil Alexej Šimeček.

Štítky: Zbytek supernovy, Simeis 147, Elnath


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »