Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hudební video přechodu Merkuru z SDO

Uznání Videa: NASA's Goddard Space Flight Center, Genna Duberstein; Music: Encompass by Mark Petrie

Co je to ta malá černá tečka, která se pohybuje přes Slunce? Merkur. Možná ten nejjasnější pohled na přechod Merkuru přes Slunce na začátku tohoto týdne byl z oběžné dráhy. Observatoř SDO (Solar Dynamics Observatory) měla nepřerušovaný pohled a zaznamenala ho nejen v optickém světle, ale také v pásmech ultrafialového světla. Na kompozitním videu je přechod vidět i s muzikou. I když se může ukázat, že tato událost byla vědecky úspěšná kvůli lepšímu určení složek ultra řídké atmosféry Merkuru, tak jistě byla úspěšná kulturně tím, že do pozorování vzácného astronomického jevu vtáhla lidi na celém světě. Mnoho krásných snímků tohoto přechodu Merkuru kolem celé zeměkoule (a též nad) je s hrdostí k vidění.

Astrofyzikové: Prohlédněte se více než 1250 souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Štítky: Merkur, Slunce, Přechod, Video


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »