Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru

Uznání a copyright: Howard Brown-Greaves

Maličký kotouček Merkuru strávil 9. května asi 7 a půl hodiny před Sluncem, jak bylo možné pozorovat ze Země a blízkého okolí. Byl to druhý ze 14 přechodů nejvnitřnější planety Sluneční soustavy v 21. století. Na ostrém snímku pořízeném ve londýnské části Fulham v Anglii sdílí ohromný sluneční disk titěrná silueta Merkuru s protuberancemi, filamenty a aktivními oblastmi. Ovšem kulatý disk Merkuru vlevo od středu není jediná tmavá skvrna, Slunce posévají další sluneční skvrny planetárních rozměrů. Snímek zvýrazňuje chromosféru, která se zvedá nad fotosférou, neboli normálně viditelným slunečním povrchem a byl pořízen přes H-alfa filtr, který propouští pouze úzkou část červeného světla z atomů vodíku. Na H-alfa snímcích chromosféry normálně tmavým oblastem slunečních skvrn dominují jasné skvrny zvané plages.

Štítky: Přechod, Merkur, H alpha, Chromosphere


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »