Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru

Uznání a copyright: Howard Brown-Greaves

Maličký kotouček Merkuru strávil 9. května asi 7 a půl hodiny před Sluncem, jak bylo možné pozorovat ze Země a blízkého okolí. Byl to druhý ze 14 přechodů nejvnitřnější planety Sluneční soustavy v 21. století. Na ostrém snímku pořízeném ve londýnské části Fulham v Anglii sdílí ohromný sluneční disk titěrná silueta Merkuru s protuberancemi, filamenty a aktivními oblastmi. Ovšem kulatý disk Merkuru vlevo od středu není jediná tmavá skvrna, Slunce posévají další sluneční skvrny planetárních rozměrů. Snímek zvýrazňuje chromosféru, která se zvedá nad fotosférou, neboli normálně viditelným slunečním povrchem a byl pořízen přes H-alfa filtr, který propouští pouze úzkou část červeného světla z atomů vodíku. Na H-alfa snímcích chromosféry normálně tmavým oblastem slunečních skvrn dominují jasné skvrny zvané plages.

Štítky: Přechod, Merkur, H alpha, Chromosphere


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »