Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISS a také Merkur

Uznání a copyright: Thierry Legault

Přechody Merkuru jsou poměrně vzácné. Pondělní neuspěchaně 7,5 hodiny dlouhá událost byla teprve druhým ze 14 přechodů Merkuru v 21. století. Pokud chcete cestovat, tak přechody Mezinárodní kosmické stanice mohou být mnohem častější, a také rychlejší. Tento ostrý kompozit z políček videa byl pořízen z dobře zvoleného místa ve Filadelfii v USA. Sleduje kosmickou stanici, která se pohybuje odshora vpravo směrem dolů doleva a sluneční kotouč přelétla za 0,6 sekundy. Kousíček pod středem je vidět také Merkur v malé, kulaté, téměř stacionární siluetě. Mezinárodní kosmická stanice na nízké oběžné dráze Země je asi 450 kilometrů od Filadelfie a zdánlivě se jeví mnohem větší. Merkur byl asi 84 miliónů kilometrů daleko.
(Poznámka editora: Skvělé video s dalším dvojnásobným přechodem Merkuru a letounu Pilatus PC12. Letoun Slunce přeletěl ještě rychleji než ISS a byl asi 1 kilometr daleko.)

Štítky: Merkur, ISS, Přechod


16. vesmírný týden 2021

16. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 4. do 25. 4. 2021. Měsíc na večerní obloze bude dorůstat od čtvrti k úplňku. Mars je večer nad západním obzorem. Do středy jsou nad ránem jsou dobré podmínky pro pozorování komety C/2020 R4 (ATLAS). Ráno nad jihovýchodem jsou nízko nad obzorem Saturn a Jupiter. Na Zemi se vrátila tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-17. K ISS má odstartovat čtyřčlenná posádka v lodi Crew Dragon. Vrtulníček Ingenuity úspěšně otestoval nový palubní software a na pondělí je v plánu pokus o vzlet. OSIRIS-REx naposledy vyfotila místo odběru vzorků z planetky Bennu. Před 50 lety vynesla raketa Proton-K první orbitální stanici Saljut.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

A přece se točí

Další informace »