Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISS a také Merkur

Uznání a copyright: Thierry Legault

Přechody Merkuru jsou poměrně vzácné. Pondělní neuspěchaně 7,5 hodiny dlouhá událost byla teprve druhým ze 14 přechodů Merkuru v 21. století. Pokud chcete cestovat, tak přechody Mezinárodní kosmické stanice mohou být mnohem častější, a také rychlejší. Tento ostrý kompozit z políček videa byl pořízen z dobře zvoleného místa ve Filadelfii v USA. Sleduje kosmickou stanici, která se pohybuje odshora vpravo směrem dolů doleva a sluneční kotouč přelétla za 0,6 sekundy. Kousíček pod středem je vidět také Merkur v malé, kulaté, téměř stacionární siluetě. Mezinárodní kosmická stanice na nízké oběžné dráze Země je asi 450 kilometrů od Filadelfie a zdánlivě se jeví mnohem větší. Merkur byl asi 84 miliónů kilometrů daleko.
(Poznámka editora: Skvělé video s dalším dvojnásobným přechodem Merkuru a letounu Pilatus PC12. Letoun Slunce přeletěl ještě rychleji než ISS a byl asi 1 kilometr daleko.)

Štítky: Merkur, ISS, Přechod


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »