Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

ISS a také Merkur

Uznání a copyright: Thierry Legault

Přechody Merkuru jsou poměrně vzácné. Pondělní neuspěchaně 7,5 hodiny dlouhá událost byla teprve druhým ze 14 přechodů Merkuru v 21. století. Pokud chcete cestovat, tak přechody Mezinárodní kosmické stanice mohou být mnohem častější, a také rychlejší. Tento ostrý kompozit z políček videa byl pořízen z dobře zvoleného místa ve Filadelfii v USA. Sleduje kosmickou stanici, která se pohybuje odshora vpravo směrem dolů doleva a sluneční kotouč přelétla za 0,6 sekundy. Kousíček pod středem je vidět také Merkur v malé, kulaté, téměř stacionární siluetě. Mezinárodní kosmická stanice na nízké oběžné dráze Země je asi 450 kilometrů od Filadelfie a zdánlivě se jeví mnohem větší. Merkur byl asi 84 miliónů kilometrů daleko.
(Poznámka editora: Skvělé video s dalším dvojnásobným přechodem Merkuru a letounu Pilatus PC12. Letoun Slunce přeletěl ještě rychleji než ISS a byl asi 1 kilometr daleko.)

Štítky: Merkur, ISS, Přechod


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »