Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4631: Galaxie Velryba

Uznání a copyright: Martin Pugh

NGC 4631 je velká krásná spirální galaxie. Je vidět z boku a nachází se pouze 25 miliónů světelných let daleko v dobře vycvičeném severním souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici). Mírně zborcený vřetenovitý tvar některým připomíná kosmického herinka a jiným zase populární Velrybu. V každém případě se tato galaxie podobá naší vlastní Mléčné dráze. Na ostrém barevném snímku je snadné spatřit žluté galaktické jádro, tmavá prachová mračna, jasné modré hvězdokupy a červené hvězdotvorné oblasti. Nad Velrybou je malá doprovodná eliptická galaxie NGC 4627. Slabé hvězdné proudy, které jsou vidět na hloubkových snímcích, jsou pozůstatky malých doprovodných galaxií, které rozrušily opakované přiblížení k Velrybě v dávné minulosti. O galaxii Velryba je též známo, že chrlí halo žhavého plynu, který rentgenově září.

Štítky: Ngc4631, Spirální galaxie, Edge on, Companion, Ngc4627


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »