Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4631: Galaxie Velryba

Uznání a copyright: Martin Pugh

NGC 4631 je velká krásná spirální galaxie. Je vidět z boku a nachází se pouze 25 miliónů světelných let daleko v dobře vycvičeném severním souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici). Mírně zborcený vřetenovitý tvar některým připomíná kosmického herinka a jiným zase populární Velrybu. V každém případě se tato galaxie podobá naší vlastní Mléčné dráze. Na ostrém barevném snímku je snadné spatřit žluté galaktické jádro, tmavá prachová mračna, jasné modré hvězdokupy a červené hvězdotvorné oblasti. Nad Velrybou je malá doprovodná eliptická galaxie NGC 4627. Slabé hvězdné proudy, které jsou vidět na hloubkových snímcích, jsou pozůstatky malých doprovodných galaxií, které rozrušily opakované přiblížení k Velrybě v dávné minulosti. O galaxii Velryba je též známo, že chrlí halo žhavého plynu, který rentgenově září.

Štítky: Ngc4631, Spirální galaxie, Edge on, Companion, Ngc4627


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »