Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa PanSTARRS a a mlhovina Helix

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Je vzácné, aby se tak různé objekty podařilo zachytit blízko sebe. Taková příležitost nyní nastala a před dvěma dny byla zobrazena kombinací současných expozic z Kanárských ostrovů ve Španělsku. Vpravo dole je kometa C/2013 X1 (PanSTARRS), kterou obklopuje zelená koma a úhlopříčně přes snímek z ní vyvěrá neobvykle rozdělený modrý iontový ohon. Tato obří sněhová koule padá ke Slunci a od svého objevu v roce 2013 se zjasňuje. I když je kometa PannSTARRS malebným cílem pro dlouhotrvající astrofotografické expozice, tak pro neozbrojené oko bude sotva viditelná až když příští měsíc dosáhne vrcholu své jasnosti. Také malebnou mlhovinu Helix vlevo nahoře obklopuje červeně zářící plyn. Mlhovina Helix ve vzdálenosti 700 světelných let je nejen mnohem dále, než kometa, ale její vzhled takový zůstane po tisíce let.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Ion tail, Comet panstarrs, Mlhovina Helix


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »