Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa PanSTARRS a a mlhovina Helix

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Je vzácné, aby se tak různé objekty podařilo zachytit blízko sebe. Taková příležitost nyní nastala a před dvěma dny byla zobrazena kombinací současných expozic z Kanárských ostrovů ve Španělsku. Vpravo dole je kometa C/2013 X1 (PanSTARRS), kterou obklopuje zelená koma a úhlopříčně přes snímek z ní vyvěrá neobvykle rozdělený modrý iontový ohon. Tato obří sněhová koule padá ke Slunci a od svého objevu v roce 2013 se zjasňuje. I když je kometa PannSTARRS malebným cílem pro dlouhotrvající astrofotografické expozice, tak pro neozbrojené oko bude sotva viditelná až když příští měsíc dosáhne vrcholu své jasnosti. Také malebnou mlhovinu Helix vlevo nahoře obklopuje červeně zářící plyn. Mlhovina Helix ve vzdálenosti 700 světelných let je nejen mnohem dále, než kometa, ale její vzhled takový zůstane po tisíce let.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Ion tail, Comet panstarrs, Mlhovina Helix


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »