Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Supernova a cefeidy ze spirální galaxie UGC 9391

Uznání: NASA, ESA, and A. Riess (STScI/JHU) et al.

Co nám může tato galaxie povědět o rychlosti rozpínání vesmíru? Možná, že hodně, jelikož v UGC 9391 jsou vidět nejenom cefeidy (červené kroužky), ale také nedávná supernova typu Ia (modré X). Oba typy objektů mají standardní jasnosti, přičemž cefeidy jsou typicky vidět poměrně blízko, zatímco supernovy jsou mnohem dále. Proto je tato spirální galaxie tak důležitá, protože umožňuje navázat kalibraci mezi blízkými a vzdálenými částmi vesmíru. Nedávná analýza nových údajů z Hubble o UGC 9391 a několika podobných galaxiích nečekaně podpořila předchozí náznaky, že se cefeidy a supernovy rozpínají s vesmírem trochu rychleji, než se čekalo z měření expanze raného vesmíru. Na základě četných úspěchů souladu kosmologie raného vesmíru astrofyzici nyní energicky spekulují o možných příčinách tohoto nesouladu. Kandidáti na vysvětlení se pohybují od senzačních, jako je zahrnutí neobvyklých typů kosmologických komponent jako je fantomová energie a temné záření, k obyčejným, včetně statistických odchylek a podcenění zdrojů systematických chyb. K rozřešení této hádanky se plánují četná pozorování.

Astrofyzici: Prohlédněte si 1250+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Štítky: Proměnné hvězdy cefeidy, Supernova, Spirální galaxie, MouseOver


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »