Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc na Venuši infračerveně z družice Akatsuki

Uznání a copyright: ISAS, JAXA

Proč se Venuše tak liší od Země? Pomoct zodpovědět tuto otázku, Japonsko vypustilo kosmickou sondu Akatsuki, která koncem minulého roku vstoupila na oběžnou dráhu kolem Venuše po svém neplánovaném dobrodružství vnitřní Sluneční soustavou. I když už sonda Akatsuki přesáhla svoji původní životnost, tak její přístroje nadále pracují tak dobře, že její původní mise byla obnovena. Na snímku, který Akatsuki pořídila minulý měsíc je Venuše zachycena v infračerveném světle a její noční strana vykazuje překvapivé množství atmosférických struktur. Vertikální oranžový proužek terminátoru, rozhraní dne a noci, je tak široký, protože je světlo v husté atmosféře Venuše tolik rozptylováno. Sonda Akatsuki, známá též jako Venus Climate Orbiter, má kamery a přístroje, které budou zkoumat neznámé o planetě, včetně toho, zda jsou tam stále aktivní sopky, zda se v husté atmosféře blýská a proč rychlost větru výrazně přesahuje rotační rychlost planety.

Štítky: Venuše, Akatsuki, Infračervený


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE

C/2020 F3 NEOWISE

Další informace »