Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava infračerveně z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Majestátní mezihvězdné mračno plynu při plavbě vesmírem opracovávaly hvězdné větry a záření, až získalo rozpoznatelný tvar. Toto mračno se přiléhavě jmenuje mlhovina Koňská hlava a je zanořené do rozsáhlé a komplexní Mlhoviny v Orionu (M42). Je sice pěkné tento objekt vidět osobně malým dalekohledem, ovšem tento velice podrobný snímek byl pořízen v roce 2013 v infračerveném světle družicovým Hubblovým kosmickým dalekohledem na oslavu 23. výročí vypuštění Hubbla. Temné molekulární mračno je vzdálené zhruba 1500 světelných let, je katalogizováno jako Barnard 33 a je vidět především proto, protože ho zezadu osvětluje hmotná hvězda Sigma Orionis. Mlhovina Koňská hlava svůj zdánlivý tvar za několik miliónů let změní a nakonec ji vysokoenergetické světlo hvězd zničí.

Štítky: Horsehead nebula, Absorpční mlhovina, Hubble


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »